Aasta 2008 Porkunis Tagasi

25.12.2008

Vaatame koos tagasi aastale 2008 Porkunis.

Aasta algas lumeta külmaga, mis kaanetas suht vähese järvevee ja huvilistel oli võimalus jälgida läbi peegelsileda jää veealust maailma. Olukorda kasutasid ka kalamehed, kes püügipiirangute puudumisel asusid aktiivselt väheseid järeljäänud kalu välja püüdma.

Veebruaris hakkas veetase tõusma ja kuivamisoht kadus.

Virumaa Teataja kirjutas uutest ettevõtetest Porkunis – Oruveski talust ja Laululinnu külalistemajast, tegevust alustasid ka Paeroos ja Lakewell OÜ.

Eesti Post andis teada et maal kaob hulk postkontoreid, sealhulgas ka Porkunis. See tekitas suurt vastukaja kohalikes elanikes, püüdsime leida mingeid variante postkontori säilitamiseks, kuid lõplikult otsustas asja siiski lihtsalt väike inimeste arv. Pakutud frantsiisivõimalusi analüüsides ei olnud võimalik ärilises mõttes välja tulla, ka vald ei näinud toetamisel mõtet.

Veebruaris sai toetuse Porkuni kanalisatsiooniehituskava, suvel löödi kopad maasse ja sügiseks oli kavandatud trassid ning ülepumpla valmis. Vallavalitsus kavandab teha ka lisataotluse täiendavate tööde tegemiseks.

Veebruaris toimus uue kooli detailplaneeringu arutelu, kus inimestele üllatuseks selgus, et projekt pole kaugemal visioonist ning segane on ka rahastamine. Kartused said tõeks mõne kuu pärast, kui valitsus uue kooli ehituse edasi lükkas. Tänaseks on selgunud, et RKAS tegeleb asjaga edasi ja ootame uudiseid kuidas asjad kujunevad.

Aprillis puhastasime võsast kooli parki ja paatidega rämpsust järve.

Toetus eraldati rahvamaja ehituse lõpetamiseks. Suvel alustas Pandivere Ehitus tööd ning sügiseks oli maja ehitustööd lõppenud. Avamine tuleb veebruari lõpul.

Mais valmis energiarada, mida kohe aktiivselt kasutama hakati.

Juuni algul toimus järjekordne Pillar, osalejaid oli rohkesti, toimusid mitmesugused ettevõtmised.

Jaanipäeval oli Porkunis jälle palju rahvast vaatamata vihmasele ilmale.

Valmis rannavolleplats, mis kohe populaarseks sai.

Tünnisõidul oli esmakordselt korralduse ajaloos lausvihmane algus. Hiljem ilm selgines ja kõik plaanitu sai teoks tehtud, sealhulgas ka esmakordne külade võistlus. Võistluse võitsid samad tegijad, kes eelmisel aastalgi.

Paemuuseumi külastas palju inimesi. Muuseumi plaanitakse ka ümber ehitada, et paremini tuua välja seda, mida inimesed näha tahaksid.

Suvel kadus Porkunist mõne nädalaga vene ajal rajatud loomalaut. Kaasaegse tehnikaga jahvatati kivimaterjal killustikuks, puu ja metall viidi ära. Lammutamise põhjuseks on tulevikus sinna piirkonda rajatav elamuala.

Septembris tähistati Porkuni lahingu 64. aastapäeva Vistlas pidulikult uue kalmistu avamisega. Vallavalitsus koos Kaitseministeeriumiga rajas väärika puhkepaiga ka saksa pool langenutele. Üritusel osales kaitseminister, kes kõneles nii Loksal kui Vistlas. Leppimise märgiks asetasid vastaspooltel võidelnud veteranid pärjad mõlemale kalmule.

Tamsalus toimus Paekonverents, räägiti paekivi kasutamisest ja tulevikust. Sügisel sai esmakordselt kasutada tamsalu rõngaspaasi ka dekoratiivkivina siseviimistluses. Võimalikuks sai see tänu firmale Viru Paas, kes on huvitatud Sääse vana paekarjääri kasutamisest dekoratiivkivi saamiseks.

Oktoobris sai Porkuni tänavanimed.

Lõpule hakkavad jõudma Porkunist tehtava filmi kallal tehtavad tööd, avalikustati esimesed kaadrid. Tõotab tulla huvitav ja intrigeeriv film, kus saab sõna palju kohalikke ja Porkuniga seotud inimesi.

Kalapüük keelati järvel ka 2009 aastaks, et anda kalapopulatsioonile kosumisaega. Aastaga lasti järve hulgalislt karpkala, ahvena, haugi ja linaskimaime. Sügisel tabati järvelt kaks allveekalastajat, kes tõid välja hulga alamõõdulisi kalu. Head meelt teeb, et inimesed annavad teada järve ääres toimetavatest kahtlastest tegelastest. Hoiame oma järve ka uuel aastal.

Veeseis on sügisest alates väga kõrge.

Lahkusid Elsa Kuriks ja Leopold Ojasaar.

Oli tegus aasta tegijatele. Porkunisse tehti olulised investeeringud. Kui uue kooli ehitus ka lõpuks teoks saab, võib öelda, et aeg on praegu lausa murranguline. Palju on plaane tulevaseks aastaks. Tööle peab hakkama rahvamaja(millele tuleb veel ka nimi panna), seoses sellega peaks oluliselt sagenema kultuuriürituste valik ka kohalike jaoks. Ideid on käsitöö müügikoha tegemiseks. Küllap pole kõik plaanid ka lehe tegijateni jõudnud.

Endiselt on oodatud kõik arvamused, ettepanekud, küsimused ja ka kriitika.