Tähistati Porkuni lahingu aastapäeva

21.09.2008

Täna tähistati Porkuni vennatapulahingu 64. aastapäeva Loksa ja Vistla kalmistutel. Vistlas avati langenutele memoriaal. Kohal viibis kaitseminister Jaak Aaviksoo.
Vistla kalmistu rajamine algas mitmeid aastaid tagasi, kui plaaniti sakslaste poolel võidelnud ja ühishaudadesse maetud sõdurite väljakaevamist. See sai teoks 2005. a. Esialgselt taheti väljakaevatud säilmed matta samasugusesse ühishauda, kuid Tamsalu valla inimesed, kes langenute matmispaika alates 1990.-aastate algusest olid hooldanud ja korrastanud, polnud sellega nõus. Valla initsiatiivil asuti teisi variante kaaluma. Arhitekt Tiit Kaljundi (kes suri eelmisel aastal) tegi mõjuva memoriaali kavandi, mis otsustati ühiste jõududega ka teoks teha. Memoriaali rajamise initsiaator oli Tamsalu vald, rahaliselt toetasid Kaitseministeerium, Kultuuriministeerium ja paljud firmad ning üksikisikud. Paekivist ristid teostas skulptor Ekke Väli.
Lehe tegijad toetavad Tamsalu vallavanem Toomas Uudebergi mõtet tänasel üritusel - selles sõjas polnud eestlastest võitjaid, ehk oleks aeg ka meil kõigil üksteisega leppida ja vaadata tulevikku. Minevikku me enam muuta ei saa.
Ürituse pildid galeriis.