Raha-aukudest
Kus Porkuni, Koonu ja Põdrangu külad kokku puutuvad, on üks raha-auk. Sealt leidnud üks sepa-poiss ühe suure ränga kasti, mille ta peremehe juurde viis. Peremees tegi kasti lahti, ilma et leidja seda oleks teadnud. Kasti sees oli üks vakk kõiksugu kuld- ja hõbeasju. Ta pani varanduse asemele kasti raudpandlaid, rõngaid ning roostetanud latte ja andis kasti poisile tagasi.

Et kastis oli palju rauda, hakkas poiss ise sepaks. Kõik, mis ta ette võttis, läks ka korda. Temast sai esiteks kuulus ja pärast ka rikas mees.

Vana peremehe raha sulas aga ruttu kokku, sest kõik vara, mis keegi petmisega raha-august saab, korjab ennast jälle sinna kokku tagasi. Viimaks oli vana peremees (sepp) nii vaene, et surres polnud tal mitte särkigi selga panna. Kolm päeva seisis ta matmata, enne kui ta endine poiss talle särgi muretses.

P.S Mullu leidsid Porkuni mehed tähendatud koha pealt ühe umbes kahetoobise hõberiista, mille sees kõiksugu rahad olid. See viidi mõisa. Mõisnik andis selle eest leidjatele ainult kaks toopi viina. Jälle pettus!

ERA II 12, 663/4(5), Väike - Maarja, korjaja V.Lurich, 1890.

Need jutud on ümber kirjutatud raamatust “Vanarahva jutte Porkunist”, mille koostaja on Ene - Riina Ruubel. Seal on veel teisigi huvitavaid lugusid. Raamatut saab osta Porkuni Paemuuseumist.